All for Joomla All for Webmasters

Bağlıkaya Tarihi

Kasabada 1adet ilkokul, 1adet ortaokul, 5 adet cami, 1 adet sağlık ocağı ve 1 adet eczane bulunmaktadır. Pazartesi günleri pazar kurulmaktadır. Kasaba yaklaşık 3000 nüfusa sahiptir ve Aksaray´ın ikinci büyük kasabasıdır. 

TARİHİ: Köy kurulmadan önce Demirkapı Mağarası civarında Rumlar´ın yaşadıkları bilinmektedir. Daha sonra değişik zamanlarda Konya, Karaman, Adana ve Yozgat´tan gelenler tarafından köy kurulmuştur. Köyün yüzölçümü 45.000 hektar olarak belirtilmiştir.


ULAŞIM: Kasabanın içinden Aksaray -Ortaköy- Kırşehir karayolu geçmektedir.

 

TARIM: Arazi tarıma elverişli olmakla beraber, sulanabilir arazi azdır. Kuru tarıma elverişli olan arpa, buğday, çavdar, nohut, yulaf gibi ürünler yetiştirilmektedir.


HAYVANCILIK: Kasaba hayvancılık yönünden çok gelişmiştir. Hayvan ticareti oldukça yaygındır. Besicilik faaliyetleri üst seviyede olup yetiştirilen hayvanlar Aksaray, Konya, Kırşehir, Adana, Niğde, Nevşehir, Ereğli, Ortaköy gibi il ve ilçelere pazarlanmaktadır. Kasabada besiciliğe bağlı olarak süt üretimi de yapılmaktadır. Süt üretiminin günlük 5 ton civarında olduğu sanılmaktadır.


İKLİM: Yörede karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak; kışlar soğuk ve yağışlıdır. Sıcaklık -10 C ile 40 C arsında değişir.


COĞRAFİ DURUM: Kasabanın doğusunda Nurgöz, güneydoğusunda Yogan, güneyinde Topakkaya, batısında Çimeli Yeniköy, kuzeybatısında Baymış ve Sapmaz, kuzeyinde Sapmaz ve Boyalı arazileri vardır. Kuzeydoğusunda Boyalı köyü vardır. Doğusunda Çolaknebi ve Macarlı köyü bulunmaktadır.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…